RECEPT ZA DOMAĆI SOK OD DRENJAKA: Za detoks organizma, zdravlje i uživanje
Nekada je sok od drenjina predstavljao ultimativni narodni lijek. Davan je prije svega djeci i anemičnim (malokrvnim) osobama. Današnje domaćice ga ne umiju napraviti, ali srećom trend pravljenja domaćih proizvoda se ponovo vraća u modu.
Ovaj zdravi napitak je spasonosan kada su u pitanju stomačni problemi i akutni bolovi. Osim toga, štiti naše unutrašnje organe, ubija bakterije i podiže imuni sistem. Ima i kozmetička svojstva jer pruža ljepotu i sjaj našoj kosi, koži i noktima.
U našem narodu je opšte poznato da sok od drenjina odlično popravlja krvnu sliku. Posebno je koristan onima koji pate od hroničnog umora prouzrokovanog anemijom. Usput podiže i imuni sistem pa na taj način sveobuhvatno oporavlja ceo organizam. Jako je koristan za zdravlje, te ga sve više preporučuju i ljekari.
Tradicionalno sok od drenjina kao lijek se koristi za liječenje dizenterije i dijareje zbog prisustva velike količine tanina. On izaziva osjećaj skupljanja usta, koji se javlja kao kada recimo jedemo dunje. Baš ta kontrakcija tkiva spreijčava gubitak tjelesnih tečnosti, što je prvi korak u otklanjanju ovih tegoba.
Zahvaljujući mineralima ovo bobičavo voće ima izražena obnavljajuća svojstva. Zato se preporučuje njegova konzumacija nakon preležane bolesti. Na putu ka ozdravljenju posebno je efikasan od drenjine sok.
Naučnici su otkrili kako redovna upotreba drena popravlja rad jetre i štiti je od oboljenja.
Po kineskoj medicini, sok od drenjina je vrlo efektan diuretik. To znači da on stimuliše proizvodnju urina, što obezbeđuje normalno funkcionisanje bubrega. Pri tom snižava krvni pritisak i obezbeđuje kvalitetnu detoksikaciju.
Ovaj prirodni proizvod se smatra idealnim za prevenciju gripa i prehlada jer sadrži velike količine vitamina C. Svi znamo kako on ima protivupalno, antivirusno i snažno antibakterijsko dejstvo.
Cvjetovi drena su posebno dobri za liječenje bolova u ledjima i koljenima, vrtoglavicu, menstrualne tegobe i neurasteniju.
I na kraju, sok drenjine sadrži antioksidante koji obezbeđuju zaštitu od slobodnih radikala koji napadaju naša tkiva i organe. Zato ga obavezno dozirano pijte kako biste izbjegli pojavu hroničnih bolesti.
Recept za kuvani sok od drenjina:
– 1 kg drena
– 2 l vode
– 2 kg šećera (može i manje)
Dren operite i skuvajte u vodi dok ne omekša. Vidjećete da će voda da poprimi lijepu crvenu boju, a plodovi će da poblijede kao da su isprani. 20 minuta kuvanja je dovoljno.
Iscijedite skuvane drenjine, ali sačuvajte vodu u kojoj su kuvane jer u njoj ima dosta hranjivih materija.
Ispasirajte dren, da bi se odvojio od koštica.
Stavite ispasirane plodove u gazu i procijedite ih. Tako dobijenu tečnost dodajte vodi u kojoj su se kuvali plodovi.
Dodajte šećer i kuvajte još 20-ak minuta.
Dren ima dosta pektina i nije neophodno kuvati ga dugo. Brzo će dobiti gustinu sirupa.
To je to, vaš sok od drenjina je gotov!
Ostaje vam samo da ga sipate u flaše. Staklene flaše stavite u rernu da se sterilišu ili ih operite u mašini za sudove na većoj temperaturi. Zapamtite da u vrele flaše možete sipati samo vrelu tečnost. Čak i mlaka tečnost je velika promjena temperature i izazvaće pucanje stakla.
Da biste na najbolji način iskoristili sve zdravstvene prednosti ovog voća, najbolje je napraviti sok od drenjina koji se ne kuva. Na taj način ćete prvenstveno sačuvati sve vitamine i minerale koji nisu otporni na toplotu savjetuje Minut za mene.
Recept za nekuvani sok od drena
Potrebno vam je:
– 1 kg sasvim zrelih drenjina
– 1/5 l vode
– sok od limuna
Zreli dren ima mekan plod pa ga nije neophodno kuvati da bi omekšao. Idelano bi bilio staviti ga u blender, ali problem predstavljaju koštice. Zato je najbolje ispasirati ih i sitisnuti kroz gazu. U dobijenu tečnost dodati vodu i sok od svježeg limuna.
Ovaj sok je kiseo i nije dugotrajan kao sirup. Međutim, kada mu vidite boju, nećete ni imati želju da ga čuvate. Popićete ga odmah!
Izvor: agrosavjet.com